Otevřené hardwarové systémy

Zbavte se závislosti na uzavřených serverech a storage systémech a přečtěte si jaké jsou výhody otevřeného hardware.

Každý správce IT to jistě zažil – do některého ze serverů či diskových polí chtěl přidat disk nebo rozšířit kapacitu RAM. Ve většině takových případů musel koupit „značkový“ pevný disk či DIMM nesoucí logo výrobce celého systému, protože generický DIMM, SSD nebo procesor by firmware serveru neakceptoval nebo by minimálně takový nákup vedl ke ztrátě podpory a záruky. O tom, jakým způsobem hlavní výrobci na trhu tento „Vendor Lock“ zneužívají, není pochyb a je to dobře vidět například na ceně běžného 4TB SAS disku.

Především růstem velkých datacenter zajišťujících cloudové služby se zvyšují dodávky takzvaných white-box serverů, tedy serverů vyrobených společnostmi, o kterých většina majitelů či ředitelů běžných firem neslyšeli. Mezi největší „utajené“ výrobce patří společnosti Supermicro, Asus, QCT (Quanta), Tyan a AIC. Tito „white-box“ výrobci jsou často zaměření pouze na serverový byznys, neinvestují tolik do marketingu, ale oslovují napřímo na největší firemní klientelu z celého světa. Další způsob jak se takové „white-boxy“ dostávají k zákazníkům je nepřímý prodej lokálními partnery, kteří zajišťují integraci whiteboxů do ucelených řešení, což je náš případ.

Otevřené hardwarové systémy

Výhodou takovýchto „white-box“ systémů je především jejich otevřenost, jinými slovy absence „vendor-lock-ů“, která plyne z rozdílného obchodního modelu. Supermicro a podobní výrobci se zaměřují pouze na vývoj a výrobu serverového barebone, který obsahuje základní desku, chassi a systém chlazení a napájení. Jaké pevné disky, paměti či procesory zákazník použije, je jeho volba.

Výhody pro výrobce jsou zřejmé – koupí „uzavřeného“ serveru či storage má jeho výrobce takřka 100% jistotu, že už má zákazníka pevně připoutaného. Přechod k jinému podobnému výrobci je obtížný, a pokud se k němu zákazník nakonec odhodlá, zjistí, že si mnoho nepomohl a že jen jeden uzavřený systém doplnil či nahradil dalším. Cesta jak se vymanit z takové závislosti vede právě přes otevřené serverové a storage řešení. Tedy právě využitím „white-box“ serverů, které jsou dodávané jako otevřené a konfigurovatelné, umožňující osazení komponent třetích stran a dle přání zákazníka.

Právě využití otevřených systémů umožňuje uživateli svobodnou volbu a to v každé etapě životního cyklu produktu. Právě možnost výběru dodavatele a značky například pevných disků či pamětí, zajistí lépe než cokoli jiného férové ceny a kvalitní služby po celou dobu provozu. Logika je jasná, pokud výrobce serveru XYZ ví, že do jeho serveru jdou osadit pouze „jeho“ pevné disky, nic už ho nemotivuje k tomu, aby jeho ceny příslušenství a upgrade byly vždy konkurenceschopné. Ať koncový zákazník koupí nakoupí „značkový“ harddisk v eshopu nebo u partnera, nejvíce peněz za předražený disk vždy zůstane u výrobce uzavřeného systému, tedy u společnosti XYZ.

Argumentem známých globálních značek v okamžiku, kdy jejich zákazník objeví otevřená řešení, je poukaz na odladěnou kompatibilitu a unikátní vlastnosti. Skutečnost je však taková, že ani známé globální ICT značky neprodukují vlastní pevné disky, paměti, procesory či SSD moduly a dodávají pouze „o-brandované“ produkty specializovaných firem jako je Intel, WesternDigital, Samsung či Seagate. Pro zajištění uzavřenosti celého systému jsou pak firmware systémů vybavené kontrolou, zda nový disk či DIMM modul, který se v systému objevil, opravdu ten jediný „správný“ (rozuměj předražený).

Jiný oblíbený trik je přejmenovávání obecných standardů vlastním názvem, který umožní globální značce se odlišit. Většina lidí pohybujících se kolem firemního IT jistě slyšela názvy jako ILO nebo DRAC, ale jen menšina z nich ví, že jde o běžný průmyslový standard IPMI 2.0.

Jednoduchým poznávacím znamením otevřených systémů je to, zda dostanete k serveru či storage plný počet hotswap rámečků na pevné disky do všech pozic. Pokud tomu tak je, disky půjde pravděpodobně dokoupit kdykoli později na volném trhu bez formálních překážek omezujících rozšiřitelnost.

Super Micro Computer, Inc. (NASDAQ: SMCI), vyvíjí, vyrábí a dodává energeticky efektivní, optimalizované servery architektury x86. Americká společnost vyrábí široké portfolio serverů, high-end-ových pracovních stanic, storage systémů a ostatních serverových komponent souhrnně nazývaných Server Building Blocks Solutions®.